Bridgestone Battlax BT 46 ja sen käänteinen V-muoto edessä iskevät rengasta tuhoaviin voimiin. Se auttaa vähentämään epäsäännöllistä kulumista ja antaa kuljettajalle vertaansa vailla olevan tunnelman ensiluokkaisesta käsittelystä. Takarengas on yhdistetty vasta mukautettuun silikaseokseen suorituskyvyn ja pidon optimoimiseksi ja kulumisen minimoimiseksi. Parempi märkäominaisuus verrattuna BT-45:een, samalla kun edeltäjänsä todistettu optimaalinen suorituskyky kuivalla alustalla ja sen kulutuskestävyysominaisuudet säilyvät. BT46 on myös UM-asennukseen soveltuva rengas: tubeless-merkityn renkaan asennus on hyväksytty sisärenkaan vanteille, kun sitä käytetään sisärenkaan kanssa.
Suodata arvostelut napsauttamalla riviä.
Jotta voisit arvioida tämän tuotteen, sinun on ensin tehtävä tilaus. Ilmoitamme, että sivustolle jätetyt arvostelut ovat tarkastusmenettelyn kohteena. Arvostelut on järjestetty ainoastaan aikajärjestyksessä.
Huippurenkaat huippuhintaan
Hyvä rengas hintaan nähden.
Hyvä rengas!
Hyvä rengas kohtuulliseen hintaan
Olen ajanut BT46:lla tai sen edeltäjällä BT45:llä jo lähes 15 vuotta Yamaha XJ600:llani. Näillä on tullut ajettua yhteensä yli 60 000 km. Myönnettäköön, ettei pyörääni ole näissä rengaskoissa kovin paljon valinnanvaraa, ja BT46 on yksi edullisemmista vaihtoehdoista, mutta halpana sitä ei voi missään nimessä pitää. BT45:n takarengas kesti minulla 5 000–7 000 km, ja BT46:n takarengas kestää suunnilleen saman verran, mutta ajotuntuma on parempi, kaarreajo vakaampaa ja rengas tuntuu hyvältä vielä käyttöikänsä loppupuolellakin. BT45:n eturengas kesti minulla 6 000–14 000 km, mihin BT46 ei yllä, mutta vastineeksi siinä on koko käyttöikänsä ajan parempi ajotuntuma ja se on etenkin miellyttävämpi ajaa. BT45:llä esiintyi pienissäkin ajovirheissä värinää, mutta BT46:n kanssa en ole kokenut tätä ilmiötä koskaan. Kuivalla ajo ei ole ongelma millään kallistuskulmalla. Koska ajan märällä muutenkin hyvin varovasti, en ole voinut kokeilla rajoja, enkä haluakaan, sillä kun märällä pito katoaa, se katoaa! Tämä yhdistelmä tulee tarjoamaan saman käyttöiän. Valitettavasti etu- ja takarenkaan kulumiskuvat eivät tunnu sopivan yhteen. Reippaassa ajossa takarengas kuluu tasaisesti, mutta eturengas muuttuu hyvin teräväksi (keskellä yli 2 mm kulutuspintaa jäljellä, mutta keskialueen sivuilla käytännössä ei enää lainkaan). Jos moottoritieajoa on paljon, eturengas kuluu tasaisesti, mutta takarengas muuttuu litteäksi ja kulmikkaaksi. Sama ongelma oli jo BT45:ssä, ja olisin toivonut malliuudistukseen parannusta. Tämä yhdistelmä tulee tarjoamaan saman käyttöiän. Siitä huolimatta suositeltava rengas.
Kaikki on hyvin, kaikki on hyvin.
Moderni rengas klassisiin moottoripyöriin
Nopea toimitus. Hyvä rengas.
Hyvä rengas, mutta samat olivat jo alla, joten tiedän, miten se käyttäytyy.
Urheilullisessa ajossa BMW R12:lla rengas kuluu nopeasti kartiomaiseksi (5000 km). Siitä huolimatta se on ensisijainen valintani. Sateella ajaessa olo tuntuu turvalliselta (rankkasade ja raekuuro). Kuivalla tiellä pyörällä ei pääse renkaan suorituskyvyn rajoille. Normaalissa ajossa rengas kestää selvästi pidempään. Suosittelen sitä BMW R12:een (se on myös ensiasennusrengas).